İlaçlı stent nedir?

İlaçlı stent nedir? Stent, balon işlemi ile açılan damarın tekrar daralma olasılığına karşı damar duvarına takılmaktadır. Çok ince metalik tellerden örülmüş silindir kafes olarak tanımlanabilecek stentler, farklı ihtiyaçlara göre çok değişik boyutlarda olabilmektedir. Genellikle 2-4 mm çap ve 10-30 mm civarı uzunluğa sahiptirler.

İlaçlı stent nedir? Stentler ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bilindiği üzere damarda darlığı oluşturan kitle, şişen balonun basıncı ile ezilerek parçalanır. Böylece darlık ortadan kaldırılarak, normal kan akışı sağlanır. Ancak vücut bu işlemi bir çeşit yaralanma olarak algıladığı için o bölgeyi onarmaya çalışır ve bu durum yeniden daralmaya neden olur. İşte stentler bu aşamada devreye girerek, damar duvarına baskı yapar ve tekrar daralmayı engellemeye çalışır.

İlaçlı stent nedir? Normal yani ilaçsız stentler, damarda yeniden daralmaya karşı kısmi başarılı olmaktadır. Normal stent takılan hastaların %20-30′unda ilk 6 ayda aynı yerde tekrar daralma olmaktadır. İlaçlı stent nedir sorusuna karşılık hekimler işte bu yeniden daralma olasılığını daha da azaltmak üzere ilaç kaplı stentlerin geliştirildiği yanıtını vermektedir. Bu stentlerin üzerindeki özel ilaçlar damar duvarında hücrelerin çoğalmasını engel olarak, o bölgenin tekrar daralmasının önüne geçmektedir. İlaç kaplı stentler, daralmanın tekrarlanması olasılığını % 3-5 civarına indirmiştir.

İlaçlı stent nedir? Ancak unutulmamalıdır ki, ilaç kaplı stentler daralmanın yinelenmemesi açısından avantajlı olsalar da, sürekli kullanılması gereken kan sulandırıcı ilaçlardaki basit bir aksamada ani tıkanma tehlikesi barındırmaları açısından risk taşımaktadırlar.

Ankara’nın alanında uzman ve deneyimli Kardiyoloji doktorları ile Kalp ve Damar Cerrahisi doktorları Özel Koru Hastaneleri’nde, İlaçlı stent nedir ve benzeri her türlü sorunuza yanıt vermek ve yardımcı olmak için hizmetinizdedir.

Koru Hastanesi’nin KVC bölümünde; koroner damar hastalıkları (bypass), kalp kapağı hastalıkları, damar tıkanıklıkları, damar genişlemeleri, varis, doğumsal kalp delikleri, yanlış damar gelişmeleri gibi ameliyatlar yapılabilmektedir. Özel Koru Hastaneleri’nin ilgili bölümlerinden randevu alabilirsiniz.

Özel Koru Hastanelerinin iletişim bilgileri aşağıdadır:

Özel Koru Balgat Hastanesi ;

Oğuzlar Mah. 1377 S. N:21 Balgat Ankara TR

+90-312-287-9797

+90-312-287-9898

—————————-

Özel Koru Sincan Hastanesi ;

Akşemsettin Mah. Huzur S. N:1 Sincan Ankara TR

+90-312-269-6262

+90-312-268-5353

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>