Stent nedir? Nasıl takılır?

Stent nedir? Nasıl takılır? Balon işlemi ile açılan damarın yeniden daralmaması için damar duvarına takılan ince metalik silindir biçimindeki kafeslere stent adı verilmektedir. Gereksinim duyulan ölçülere bağlı olarak stentlerin uzunlukları 10 ile 30 mm arasında değişirken, çapları ise 2 ile 4 mm arasındadır.

Hekimler, stent nedir? Nasıl takılır sorusuna karşılık, stentin kalp damarlarındaki tıkanıklık yani daralmış bölgenin mekanik olarak genişletilmesi işleminde kullanıldığı ve bu sayede kalbe daha rahat besin ve oksijen gidebildiği yanıtını vermektedir. Stentler ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bilindiği üzere damarda darlığı oluşturan kitle, şişen balonun basıncı ile ezilerek parçalanır. Böylece darlık ortadan kaldırılarak, normal kan akışı sağlanır. Ancak vücut bu işlemi bir çeşit yaralanma olarak algıladığı için o bölgeyi onarmaya çalışır ve bu durum yeniden daralmaya neden olur. İşte stentler bu aşamada devreye girerek, damar duvarına baskı yapar ve tekrar daralmayı engellemeye çalışır.

Stent nedir? Nasıl takılır? Balon anjiyoplasti işlemi uygulandıktan sonra aynı bölgede tekrarlayabilecek daralmaları önlemeyi hedefleyen ağ şeklindeki dairesel çelik kafes (stent), damar duvarına yerleştirilmekte ve daralmayı kalıcı olarak gidermektedir. Stent, lokal anestezi işlemi ile yapılır. Hijyenik koşullar büyük önem taşırken, hastaya birtakım tahliller de uygulanır. Atardamarın içine kasıktan bir iğne ile girilmektedir. Çok özel borular kullanılarak kalbin içindeki damarlara ulaşılır. Sorunlu bölgeye, genişletme işleminden önce veya sonra stent yerleştirilir. Isıya duyarlı malzemeden yapılan stentler, takılma işleminden sonra bulunduğu yerde ısının etkisi ile genişleme özelliğine sahiptir. Bu yolla operasyon tamamlanmaktadır.

Stent nedir? Nasıl takılır? Stent takılması işleminin süresi, hastanın durumuna göre, yarım saat ile 2 saat arasında değişebilir. Hasta işlemden sonra 1 gün süreyle doktor kontrolü altında tutulduktan sonra hastaneden çıkabilir.

Ankara’nın alanında uzman ve deneyimli Kardiyoloji doktorları ile Kalp ve Damar Cerrahisi doktorları Özel Koru Hastaneleri’nde, stent nedir? Nasıl takılır ve benzeri her türlü sorunuza yanıt vermek ve yardımcı olmak için hizmetinizdedir.

Koru Hastanesi’nin KVC bölümünde; koroner damar hastalıkları (bypass), kalp kapağı hastalıkları, damar tıkanıklıkları, damar genişlemeleri, varis, doğumsal kalp delikleri, yanlış damar gelişmeleri gibi ameliyatlar yapılabilmektedir. Özel Koru Hastaneleri’nin ilgili bölümünden randevu alabilirsiniz.

Özel Koru Hastanelerinin iletişim bilgileri aşağıdadır:

Özel Koru Balgat Hastanesi ;

Oğuzlar Mah. 1377 S. N:21 Balgat Ankara TR

+90-312-287-9797

+90-312-287-9898

—————————-

Özel Koru Sincan Hastanesi ;

Akşemsettin Mah. Huzur S. N:1 Sincan Ankara TR

+90-312-269-6262

+90-312-268-5353

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>